Práva na downgrade softwaru

Práva na downgrade představují možnost získání práv k užívání nižší verze softwaru. Práva k užívání starších verzí softwaru jsou uvedena v licenčních podmínkách společnosti Microsoft.

Právo na downgrade u softwarových produktů pocházejících z multilicenčních programů je neomezené. U licencí pořízených společně s hardwarem (OEM) nebo u krabicových verzí softwaru (FPP) to bývá jinak. V případě distribuce OEM je využití práva na downgrade možné pouze u operačních systémů serverových nebo klientských.

Edice vs. Verze

Společnost Microsoft rozlišuje dva různé pojmy: "verze" a "edice". Pojem "verze" nebo "vydání" se vztahuje ke generaci produktů, například Microsoft Office Suite 2016 a Microsoft Office Suite 2013. Pojem "edice" znamená specifický rozsah funkcionálních parametrů výrobku. Jako příklad můžeme uvést Microsoft Office Professional Plus a Microsoft Office Standard. Práva na downgrade jsou omezena na stejná funkční vydání jednotlivých verzí produktu. Pokud budete chtít právo na downgrade využít, je třeba vlastnit stejnou softwarovou edici. Uveďme si příklad, abychom správně pochopili, jak to funguje: z Office 2019 Professional Plus je možné přejít na nižší verzi Office 2016 Professional Plus nebo Office 2013 Professional Plus. Downgrade však není možné provést z Office 2019 Professional Plus na Office 2016 Standard nebo Office 2016 Home and Business.

Nicméně Microsoft zde poskytuje určité výjimky, jako např. u produktu Windows 10 Enterprise LTSB/LTSC, u něhož je možné přejít na nižší verzi Windows 8/8.1 Enterprise a Windows 7 Enterprise nebo na Windows 10 Professional.

Víte, že ?
Pokud vlastníte licenci k používání Windows 10 Enterprise, je právo na downgrade umožněno i pro systém Windows 10 Pro.

Jaká jsou práva na downgrade?

V níže uvedené tabulce je možné vidět práva na downgrade konkrétních produktů.

VerzeOEM Windows 10 ProMultilicence
Windows 10 Pro
Multilicence
Windows 10 Enterprise
Multilicence
Windows 10 Education
Windows 7 Enterprise  
Windows 7 Professional✓ 
Windows 8/8.1 Enterprise  
Windows 8.1 Pro
Zdroj: Microsoft

V případě, že potřebujete využít nižší verzi softwaru u multilicenčních programů, jsou práva na downgrade neomezená. V nabídce PREDNY SLM najdete široký výběr multilicencí s úsporou až 80 %. Neváhejte nás proto kontaktovat.

Licencování Microsoft

18. 10. 2021

Francie zakázala užívání Microsoft 365

Licencování Microsoft

4. 10. 2021

Software Assurance

Licencování Microsoft

20. 9. 2021

Práva na reimaging

Kontaktujte nás