Softwarové licence z volného trhu
Druhotné softwarové licence (nebo použité licence) jsou stále ty stejné softwarové licence, a stáhnout z vašeho VLSC účtu. Jediným rozdílem mezi licencemi z volného trhu a těmi novými je cena. Jedná se o totožný produkt, ale pokud se rozhodnete pro licence z volného trhu, můžete ušetřit až 80 % z ceny.
z volného trhu skupinou PREO/PREDNY SLM
při použití hybridních řešení PREDNY SLM
a nespočet spokojených zákazníků
Kolik můžete ušetřit?
Podívejte se na orientační ceník nebo nás kontaktujte pro aktuální nabídku.
Jak to funguje?
Obchod s používanými počítačovými programy je prohlášen za zákonný
zaznělo v rozhodnutí Soudního dvoru EU C-128/11, založeném na směrnici 2009/24. Pokud již trvalou, plně zaplacenou licenci k softwaru nepotřebujete, můžete ji prodat bez jakýchkoli omezení ze strany výrobce.
Pravidla pro přeprodej licencí
Ve Směrnici EU 2009/24/EC, v čl 4., odst. 2., nalezneme ustanovení, které říká, že prvním prodejem softwaru zaniká právo autora na kontrolu jeho dalšího prodeje (dochází k tzv. vyčerpání práva).
V případě vyčerpání práva se jedná o situace, kdy nositel práva k softwaru uvede konkrétní rozmnoženiny softwaru na trh, čímž „vyčerpá“ své právo k této rozmnoženině. Jsou-li splněny podmínky stanovené právními předpisy, nemůže autor do budoucna omezovat či zakazovat další přeprodej a následnou distribuci těchto softwarových rozmnoženin.
Shrnutí legislativy, judikatury a další názory na licence z volného trhu:
Více o legislativě a judikatuřePravidla pro přeprodej licencí
-
První nabyvatel zakoupil licence se souhlasem nositele autorských práv.
-
První nabyvatel zakoupil licence ve státu Evropské unie, resp. EHS.
-
První nabyvatel zajistí, že jsou licence odinstalovány, nejsou používány a znemožní jejich použití v budoucnu.
-
Licence byly jak původním, tak novým nabyvatelem úplně zakoupeny, nikoliv pronajímány.
-
Na licencích neváznou žádná práva třetích stran.
Vaše záruka jistoty
V souladu s výše zmíněnými standardy jsou všechny převody licencí prostřednictvím PREDNY SLM doprovázeny kompletní a transparentní dokumentací, a to vč. prohlášení prvních nabyvatelů:
Obchodujeme výhradně s licencemi pocházejícími z multilicenčních kontraktů. Díky tomu můžeme ručit za původ licencí.
Ke každému převodu dodáváme kompletní řetězec všech nabyvatelů licence, díky čemuž můžete v případném auditu vždy dokázat původ licencí.
Licence přímo vykupujeme, takže na rozdíl od většiny ostatních „prodejců“ můžeme doložit existenci zápisu licencí do původního VLSC účtu.
Kromě čísla licence dodáváme i další identifikační údaje licencí (např. Agreement Number) a také původního nabyvatele licencí.
Procesy výkupu jsou pravidelně auditovány společnostmi z tzv. velké čtyřky (např. Deloitte, Ernst&Young) a každá transakce je publikována do bitcoinového blockchainu.
Díky elektronické platformě pro správu licencí SWTP™ získáváte nejméně stejný komfort pro správu licencí jako ve VLSC účtu
Pouze kompletní dokumentace zaručuje bezproblémový průchod softwarovým auditem ze strany výrobce
Pozor na šedé prodejce!
Na trhu se kromě prodejců jasně padělaných nebo zcizených (lze většinou poznat podle nápadně nízké ceny) pohybují také tzv. šedí prodejci, kteří tvrdí, že prodávají „legální licence“. Často se takoví prodejci schovávají za licence typu ESD (electronic software distribution), CoA štítky, různé další certifikáty nebo prohlášení, kterým se snaží zákazníkům vnutit myšlenku, že je vše legální a že na sebe přebírají veškerou odpovědnost v případě problému. Velmi dobře však vědí, že autorský zákon aplikuje tzv. presumpci viny, když prokázat legální nabytí musí vždy uživatel. To znamená, že pokud se licence ukáže při auditu jako nelegální (nebo neexistující), musí tento uživatel podle autorského zákona zaplatit autorovi softwaru cenu za daný software obvyklou a k tomu dvojnásobek této ceny jako pokutu. A navíc bude muset uživatel zaplatit i náklady za provedení softwarového auditu.
Má tedy samotná záruka prodejce nějaký význam? Většinou bohužel ne. Z praxe víme, že mnoho pochybných prodejců přestane v průběhu času existovat. A pokud ne, po zaplacení všech pokut a nákladů je teprve možné domáhat se na tomto prodejci náhrady škody. Většinou se podobné případy u soudu táhnou několik let.
Vždy žádejte kompletní dokumentaci
Aktivační klíč nebo štítek CoA není nositelem licence
Záruka prodejce vás nezbavuje odpovědnosti
Pozor na nesmyslně nízké ceny
Operační systémy a kancelářské aplikace
-
Microsoft Windows 10 Professional
-
Microsoft Windows 10 LTSC 2019 Upgrade
-
Microsoft Office 2019 Professional Plus
-
Microsoft Office 2019 Standard
-
Microsoft Office 2016 Professional Plus
-
Microsoft Visio Professional 2019
-
Microsoft Project Standard 2019
-
a také kompletní portfolio v podporovaných starších verzích (2016, 2013)
Serverová a databázová řešení
-
Microsoft Windows Server 2019
-
Microsoft Exchange Server 2019
-
Microsoft SharePoint 2019
-
Microsoft SQL 2019 Datacenter
-
Microsoft SQL 2017 Standard
-
Microsoft Exchange 2019 User CAL/Device CAL
-
Microsoft CoreCAL 04/19
-
a mnohé další CAL i serverové licence v podporovaných starších verzích (2016, 2012 R2, 2017 aj.)
Ostatní software (omezená dostupnost)
-
Adobe Photoshop CS6, Illustrator CS6 (většinou v GER jazykových verzích)
-
Oracle Database Enterprise Edition 12c
-
Oracle Internet Application Server Ent. Edition 11g
-
Veeam VMware Backup&Recovery
-
Microsoft Visual Studio
-
Microsoft Dynamics 2015
Ano, obchod s použitým softwarem, který byl poprvé uveden na trh v EU nebo v Evropském hospodářském prostoru se souhlasem autora, je legální. Evropský soudní dvůr o tom rozhodl ve svém rozsudku ze dne 3. 7. 2012. Všechny relevantní rozsudky Evropského soudního dvora a nacionálních soudů o legitimním obchodu s použitými softwarovými licencemi naleznete mj. na našem webu
Chcete vědet více?
Napište námŽádný, jde o různá pojmenování situace u softwaru, kdy již byla vyčerpána práva na kontrolu dalšího prodeje kopií softwaru ze strany výrobce.
Chcete vědet více?
Napište námNe. Souhlas příslušného výrobce k prodeji použitých softwarových licencí není podle rozsudku SDEU nutný. Autorské právo výrobce je vyčerpáno prvním prodejem jeho softwarových kopií v EU.
Chcete vědet více?
Napište námSoftware, na rozdíl od hardwaru, nepodléhá žádnému opotřebení. Použité licence se proto funkčně neliší od nových. Kupujícímu tak nevznikají ve srovnání s novým softwarem žádné nevýhody. Naopak, mnoho verzí softwaru, které jsou stále používány ve firmách již nejsou k dispozici jako nové. Jediným způsobem, jak tyto licence získat, je sekundární trh se softwarovými licencemi.
Chcete vědet více?
Napište námPravděpodobně ne. VLSC účet a podobné jsou nástrojem výrobce pro správu a evidenci zakoupených licencí. Zápis do tohoto účtu je však nenárokový a výrobce, jelikož je jeho právo již vyčerpáno, nemá zájem na zápisu licencí z volného trhu do svých platforem. Proto jsme vyvinuli naši platformu Software Trading Platform™ (SWTP). SWTP vám přináší nejméně stejné funkce jako VLSC a také můžete licence znovu převést na nového vlastníka nebo je nám prodat zpět. Další informace o SWTP.
Chcete vědet více?
Napište námAno. I jako několikátý kupující můžete pokračovat v provádění aktualizací u příslušného výrobce softwaru v souladu s jeho licenční politikou.
Chcete vědet více?
Napište námPodle rozsudku SDEU ze dne 3. července 2012 je obchod s použitým softwarem povolen ve všech zemích EU nebo Evropského hospodářského prostoru.
Chcete vědet více?
Napište nám